Feltérképezték a német juhászkutya teljes genetikai térképét

0

Feltérképezték a világ egyik legnépszerűbb kutyafajtájának, a németjuhásznak a teljes genomját.

A nemzetközi kutatókból, köztük az ausztrál Új-dél-walesi Egyetem szakembereiből álló kutatócsoportnak egy egészséges, ötéves szukától vett vérminta alapján sikerült elkészíteniük a németjuhász teljes genetikai térképét. A szakemberek a GigaScience című folyóiratban ismertették a genomszekvenálás eredményét, amely szerint a német juhászkutya DNS-ében 2,8 milliárd bázispár, illetve 19 ezer gén van.

A németjuhász genomjának teljes leírása egyrészt komplexebb képet nyújt a tudománynak magáról a kutyáról mint állatfajról, másrészt segítheti a fajtára jellemző betegségek jövőbeli tanulmányozását – olvasható a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.

Az Új-dél-walesi Egyetem evolúcióbiológusa, Bill Ballard szerint a németjuhász népszerű választás otthonra és munkakutyának is, mivel intelligens, kiegyensúlyozott és védelmező természetű. Ám a kívánt fizikai jellegzetességek elérését szolgáló több mint egy évszázadnyi tenyésztés következtében, ez a fajta különösen hajlamos a genetikai betegségekre.

“Az egyik leggyakoribb egészségi probléma a németjuhászoknál a csípőízületi diszplázia, amely egy fájdalmas, akár még a mozgásukat is korlátozó állapot” – mondta Ballard.

“Most azonban, hogy pontosan ismerjük a németjuhász genetikai felépítését, sokkal korábban meg tudjuk állapítani, hogy egy kutyánál fennáll-e a csípő diszplázia veszélye.

Idővel pedig lehetővé válik egy olyan tenyésztési program kidolgozása, amely csökkenti a csípő diszplázia előfordulásának kockázatát a következő nemzedékeknél” – fűzte hozzá a szakember.

Ballard szerint következő lépésként a friss eredményeket felhasználva fogják tanulmányozni több mint 600 németjuhász csípőröntgenjét és vérmintáit.

A kutatók úgy vélik, hogy a németjuhász genomjának pontos ismerete a kutyafajták evolúciójának jobb megértését is segíteni fogja.

Ballard szerint a genomszekvenálás költségeinek csökkenésével, tíz évben belül az összes főbb kutyafajta genomja fel lesz térképezve, ami jelentősen megkönnyíti majd a fajták ismert genetikai betegségeinek kiszűrését.

mti

 

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Szólj hozzá!
Add meg a neved

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .