Lépésváltást szorgalmazott a globális felmelegedés okozta világméretű gazdasági-társadalmi válsággal szemben Ferenc pápa, aki a nemzetközi kőolaj- és gázvállalatok vezetőit fogadta a Vatikánban.
Ferenc pápa kijelentette, nem tartja túlzásnak az emberiséget fenyegető ökológiai katasztrófának nevezni a klímaváltozást. Hangsúlyozta, hogy az éghajlati változások következményei mindenekelőtt a szegényeket sújtják, mivel ők az első áldozatai a szárazságnak, áradásoknak, hurrikánoknak. Megjegyezte, hogy a kortárs társadalmat terheli felelősség, hogy a mai fiataloknak és a következő generációknak ne teljesen “tönkretett” világot hagyjon hátra.
Az egyházfő a globális szénfogyasztás csökkentését szorgalmazta kiemelve, hogy az energiaforrások módosítása többek közt munkahelyeket teremthet, csökkentheti a klímaváltozás okozta társadalmi különbségeket, növelheti a ma az éghajlatváltozás sújtotta térségekben élők életminőségét.
Ferenc pápa a környezeti források bölcs és etikus használatára szólított fel. Ezek között említette a szén piaci árának alakítását is. Megjegyezte, az idő sürget, és halogatás helyett “itt és most” lépésekre van szükség.
Ferenc pápa beszéde zárta a pápai tudományos akadémia által az egymás utáni második évben szervezett környezetvédelmi találkozót, amely az Energetikai átmenet és közös otthonunk gondozása címet kapta. A két napos konferencián a világ legnagyobb energiavállalatainak képviselői vettek részt.
Ferenc pápa második, 2015-ben megjelent Áldott légy (Laudato si) című enciklikája a teremtett világ kincseinek védelmére szólította fel az emberiséget.
mti